ערוץ צרכנות ותרבות

קורות - חיים חפר.

מוטי דביר פורסם: 11/05/2010 08:51:00   |   2,319 צפיות   |   0 תגובות   
שלום רב. בסוף חודש זה (28 במאי 2010) נקיים ערב זמר שהוא – מחווה לחיים חפר. ריכזתי עבורכם תמצית מקורותיו . מאחל לכם הנאה רבה.
גודל אות

חיים חפר (במקור: פיינר)נולד ב-29 באוקטובר 1925 עיירה מיסלוביץ' שבפולין.

עלה ארצה בהיותו בן 11, התגורר עם הוריו ואחותו שרה ברעננה. שירת בפלמ"ח ובין היתר השתתף בהברחתם ארצה של מעפילים בהעפלה יבשתית מסוריה ולבנון דרך גבול הצפון. במלחמת העצמאות היה מייסדה ומפקדה של להקת הצ'יזבטרון, להקת הבידור של הפלמ"ח, וכתב את רוב פזמוניה.

בשנות החמישים ערך ביחד עם דן בן אמוץ את "ילקוט הכזבים", ריכוז של כזבים, סיפורי הווי ומימרות שנולדו בפלמ"ח. באותה תקופה יסד ביחד עם בן-אמוץ את מועדון "החמאם" ביפו, שהתבסס על חומרים מימי ראשית היישוב והפך למוקד חברתי ותרבותי, והפיק את הרכבי הבידור רביעיית מועדון התיאטרון ושלישיית גשר הירקון.

במשך שנים רבות היה לחיים חפר טור קבוע בידיעות אחרונות בו פרסם מדי שבוע מאמר בחרוזים על עניני היום. זכורה במיוחד המקאמה "מסדר הנופלים", על נופלי מלחמת ששת הימים.

בשנים 1975-1977 שימש כנספח תרבות בשגרירות ישראל בלוס אנג'לס.

חפר כתב לטובי המלחינים והזמרים.

סשה ארגוב, משה וילנסקי ודובי זלצר הלחינו רבים מפזמוניו.

כמו כן כתב חפר פזמונים למחזות הזמר "קזבלן" ("כולנו יהודים", "מה קרה"), "תל אביב הקטנה" ("בחולות", "טיטינה ואפרים", "שני בנאים"), "אי לייק מייק" ("לחיי העם הזה") ו"סלאח שבתי" ("אח- יא-ראב").

חפר כתב גם תסריטים לסרטי קולנוע, טלוויזיה ווידאו. בין היתר כתב עם מנחם גולן את התסריט לסרט "קזבלן" ויצר את סרטי התעודה "אוהלי פלמ"ח" (ביוגרפיות על לוחמים ועל יחידות בארגון) ו"שיבולים וחרב" (יחד עם חיים יבין), המתאר באור ביקורתי כיצד רואים נכדיהם של לוחמי הפלמ"ח את אותה התקופה.

בשנת 2007 ניתן לו תואר יקיר העיר תל אביב.

נאחל לאיש הנפלא הזה, חיים ארוכים.

עד כאן.

תודה ולהתראות במועדון הזמר שלנו.

בברכה

מוטי דביר

http://www.havayvebidur.com
תגובות בפייסבוק

אודות הכותב/ת: מוטי דביר
מוטי דביר,יליד ירושלים, בצבא השתתף בכמה צוותי הווי ובידור ולאחר מכן העדיף להיות קצין.היה צלע משלישיית זמר ירושלמית "שלישיית הר הצופים". שחקן/במאי/זמר,בוגר בי"ס למשחק בהנהלתו של ניסן נתיב.השתתף בהצגות ילדים רבות ובאופרה הישראלית החדשה. כיום, מביים הצ
לכניסה לדף שלי לחץ כאן
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
הגב או שאל שאלה הוסף מאמר לאתר